Powiat


Pocztówka: ŁUKÓW POWIAT

Fotograf: Autor nieznany

Wydawca: Nieznany

Data wydania pocztówki: Najprawdopodobniej końcowy okres zaboru rosyjskiego lub początek I wojny światowej. Szczegóły w części "Data:"

Data wykonania fotografii: Najprawdopodobniej końcowy okres zaboru rosyjskiego lub początek I wojny światowej. Szczegóły w części "Data:"

Budynek ten obecnie znajduje się przy ul. Piłsudskiego i jest siedzibą Urzędu Miasta Łukowa. W okresie międzywojennym w budynku tym znajdowało się Starostwo Łukowskie.
W tle widoczny Konwikt Szaniawskich.

Data: Zarówno fotografia jak i pocztówka najprawdopodobniej została wykonana/wydana przed wybuchem I wojny światowej lub w początkowym jej okresie. Wskazuje na to (widoczne przy dużym powiększeniu) umieszczone nad wejściem na szczycie budynku, godło carskiej Rosji, co oczywiście pozwala stwierdzić, iż zdjęcie to pochodzi z okresu zaboru rosyjskiego. Kolejnym argumentem mogącym świadczyć o wspomnianym okresie pochodzenia fotografii jest napis "Kopja wzbroniona" umieszczony w prawym dolnym rogu zdjęcia. Napis ten - jak widać - wykonany został odręcznie. Co prawda, sam tekst jest w języku polskim, ale kształt liter wskazuje niejako na "tendencję" osoby piszącej do cyrylicy. Bardzo prawdopodobne jest, że osoba ta na co dzień stykała się z językiem rosyjskim (cyrylicą), a nie z językiem polskim. Widać to szczególne w literach "B" i "R", najlepiej zaś w literze "N", w której autor napisu (prawdopodobnie odruchowo) zastosował odwrócony kierunek kreski ukośnej, co nie ma miejsca w języku polskim, ma zaś miejsce w cyrylicy w przypadku liter czytanych jako "I" i "J". W późniejszym okresie, tj. po zajęciu Łukowa przez wojska niemieckie i austro-węgierskie podczas I wojny światowej, Niemcy wykorzystali tę fotografię do drukowania pocztówki, którą opisywali jako: "LUKOW. - Postamt. Poczta.".

Źródło: Mariusz Adameczek - kolekcja prywatna.
Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Dodaj pierwszy!

  •  

Informacje o zdjęciu

Zapraszamy

Znajdziesz nas również

Facebook Twitter Flickr Pinterest YouTube Google+

Popularne tagi

Losowa fotografia

Łuków - Najlepsze strony miasta i okolic!

Statystyki

  • Obiektów w galerii
    1671

  • Ogólnie kliknięć
    6092191